Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Gölde bulunan 10.500 yıllık soyu tükenmiş Great Irish Elk kafatası ve boynuzları

Gölde bulunan 10.500 yıllık soyu tükenmiş Great Irish Elk kafatası ve boynuzları

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Gölde bulunan 10.500 yıllık soyu tükenmiş Great Irish Elk kafatası ve boynuzları

İrlanda’nın küçük bir köyü olan Ardboe’deki bir balıkçı, binlerce yıl boyunca İrlanda’yı gezmemiş bir yaratık olan soyu tükenmiş Büyük İrlandalı Elk’in kafatası ve boynuz kalıntılarını keşfetti. Bu, en eski Büyük İrlandalı Elk keşfi olmasa da – bu ayrım 14.000 yıllık bir tarihe denk geliyor – bu çok daha dikkate değer: masif kafatası ve boynuzları tamamen bozulmamış.

 

Keşif, balıkçı Raymond McElroy’un bulmanın arkasında olduğunu söyleyen Belfast Live tarafından bildirildi . Kalıntılar, Kuzey İrlanda’daki büyük bir tatlı su gölü olan Lough Neagh’tan bir balık ağı kullanılarak çekildi. Aynı göl, 2014 yılında alınan 14,000 yıllık çene kemiğini temizledi.

Fosil büyüktür, bir boynuzdan diğerine birkaç metre uzanır. Kafatası sağlam olsa da, çene kemiği eksiktir; Kalıntılar aynı yerde bulunduğundan, bazıları 2014 çene kemiğinin aynı yaratıktan kaynaklanmış olabileceğini düşünüyor.

Bu devasa antik yaratıkların, 10,500 ila 11,000 yıl önce tükenmiş olduğu tahmin ediliyor, bunun nedeni de çevreye değişiyor. İrlanda’nın peyzajı ormanlık bir yapıya dönüşmeye başladı ve elk’ın geniş boynuzları ağaçlarla ve fırçayla uğraşmak için uygun değildi.

İrlanda Postı, fosilin şu anda bir garajda bulunduğunu, ancak orada kalmayacağını bildirdi. Muhtemelen bir müze kalıntıları ele geçirecektir, ancak son dinlenme yerinin nerede olacağı belli değildir.

KAYNAK: BelfastLive

Gölde bulunan 10.500 yıllık soyu tükenmiş Great Irish Elk kafatası ve boynuzları YAPILAN YORUMLAR